Jak poprawnie palić w kominku
- Szczegóły
Kominek w domu to nie tylko element dekoracyjny, który pozwala stworzyć wyjątkową, przytulną atmosferę w zimowe wieczory, ale również dodatkowe źródło ciepła. Aby jednak palenie w kominku było nie tylko wydajne, ale i możliwie jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach.
Prawidłowe palenie w kominku — o czym musisz pamiętać?
- Wybierz wysokiej jakości drewno do kominka. W kominku zdecydowanie nie można palić wszystkim, co jest w stanie pochłonąć ogień. Spalanie śmieci, w tym m.in. plastikowych opakowań czy kolorowych gazet, jest nie tylko bardzo niebezpieczne dla środowiska, ale również uciążliwe dla domowników. Co więcej, nie każdy rodzaj drewna nadaje się do kominka. Najlepiej nadaje się do tego twarde drewno drzew liściastych (m.in. grab, jesion, buk, dąb), które było sezonowane, a więc przeleżało w suchym, przewiewnym miejscu przynajmniej półtora roku i cechuje się odpowiednio niskim poziomem wilgoci. Z tego też powodu zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Zapewniamy wysokiej jakości drewno kominkowe, które wyróżnia się wysoką wartością energetyczną. Zapewnia ono równomierne spalanie i brak zanieczyszczającego kominek gęstego dymu.
- Regularnie kontroluj i czyść kominek. Wiele osób zapomina o tym, jak ważne dla bezpieczeństwa są regularne przeglądy i czyszczenie kominów. Prace z tego zakresu powinny być wykonywane przez kominiarzy z odpowiednimi kwalifikacjami. Czyszczenie najlepiej zaplanować po zakończeniu każdego sezonu grzewczego. To najlepszy sposób, aby przeciwdziałać nadmiernemu gromadzeniu się sadzy, która w każdej chwili może się zapalić.
- Odpowiedni sposób rozpalania w kominku. Palenie drewnem może być ekologiczne, jednak tylko wtedy, gdy dochodzi do spalania współprądowego. Co to oznacza? Spalanie współprądowe odbywa się wtedy, gdy opał i powietrze podawane są z tej samej strony. Wówczas żar rozgrzewa nowy opał i powoduje ulatnianie się części lotnych opału, które wpadają w żar i ulegają spaleniu. W ten sposób zredukowana jest ilość szkodliwych substancji. Co więcej, najkorzystniejsze jest rozpalanie ognia od góry, gdyż w ten sposób zapewniona jest większa efektywność spalania.
- Zadbaj o odpowiednią wentylację. Zarówno dla bezpieczeństwa budynku i jego mieszkańców, jak i dla efektywności spalania niezbędna jest odpowiednia wentylacja, zapewniająca optymalną ilość powietrza z zewnątrz. Z tego też powodu bardzo często w okolice kominka doprowadza się specjalny kanał powietrzny.
- Staraj się palić w kominku w sposób efektywny. Podstawą efektywnego spalania jest stosowanie wysokiej jakości drewna do kominków. Jest ono najlepiej spalane wtedy, gdy płomienie są najbardziej intensywne. Gdy drewno tylko delikatnie się żarzy, wydziela się najwięcej zanieczyszczeń, a wydajność cieplna jest na niskim poziomie.